שטח ירוק – על מדיניות האי-בניה במזרח ירושלים

Home  >>  Uncategorized  >>  שטח ירוק – על מדיניות האי-בניה במזרח ירושלים

שטח ירוק – על מדיניות האי-בניה במזרח ירושלים

On January 26, 2014, Posted by , In Uncategorized, With Comments Off on שטח ירוק – על מדיניות האי-בניה במזרח ירושלים

לכל מי שמאמין ב”יהודית ודמוקרטית”, כדאי לראות את הסרט הקצר והבהיר הזה שנעשה על ידי אילן פרנקל, מיכאל ז’ופרנר ונמרוד צין.

מדיניות מובנת מאליה מנקודת המבט היהודית – שמירה על רוב יהודי בירושלים – מתערבבת יחד עם הכיבוש ומשבשת את תנאי החיים הבסיסיים ביותר של הלא יהודים שחיים פה. הסרט מתמקד במדיניות היתרי הבניה במזרח ירושלים אבל האפליה באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים – חינוך, בריאות ושירותים עירוניים. למשל, עיריית ירושלים החליטה לאחרונה לפתוח טיפת חלב ברובע היהודי – על 7,000 תושביו – ובאותה ישיבה החליטה גם לא לפתוח טיפת חלב בסילוואן שם חיים 70,000 איש.

הסרט בראשי פרקים:

אחרי מלחמת ששת הימים הורחב שטחה של ירושלים מזרחה. יחד עם השטח שסופח נכללו גם מאות אלפי פלסטינים. הם קיבלו מעמד תושבות אבל אינם אזרחים.
בשטחים שסופחו נבנו שכונות יהודיות. בנוסף לכך הממשלה קיבלה החלטה שיש לשמור על המאזן הדמוגרפי בירושלים ביחס של 30-70 כפי שהיה לאחר הסיפוח. ההחלטה הזו מופיעה בספר התכנון של עיריית ירושלים ומיושמת על ידי הגבלות חמורות על בניה פלסטינית במזרח ירושלים.
במזרח ירושלים חיים 250,000 פלסטינים אבל מידי שנה ניתנים פחות מ-200 היתרי בניה במזרח העיר. כך לפלסטינים אין ברירה אלא לבנות ללא היתר (על אדמות בבעלות פרטית שלהם). הבניה הזו היא בלתי חוקית ומידי שנה הורסת העיריה כמאה בתים במזרח ירושלים.
בג’בל מוכבר מותר לבנות בצפיפות של 25%. כשבצמידות לג’בל מוכבר נבנתה שכונה יהודית אושרה בניה של 130%.
הרבה פעמים העיריה אינה מאשרת בניה בטענה שיש לשמור על שטחים ירוקים. אך לאחר שאותם שטחים נקנים על ידי יהודים העיריה משנה את יעוד השטח מירוק למגורים.
כשמטילים קנסות על פלסטיני שהרחיב את ביתו ללא אישור, מציעים לו למכור את הבית ליהודים בתמורה לביטול הקנסות. בסרט יש הקלטה של שיחה בין פלסטיני למתווך של עמותת עטרת כהנים. מהשיחה עולה שעטרת כהנים מפעילה את המשטרה להציק לבעלי בתים פלסטינים וההליכים המשפטיים נגדם יסתיימו ברגע שיסכימו למכור לעטרת כהנים.